VAN DE BOEKENTAFEL
Geschiedenis der Philosophie, door dr. T. Hoeksra, tweede deel. Patristische periode en Middeleeuwen. J. H. Kok N.V. Kampen.
Deze geschiedenis der wijsbegeerte maakt geen aanspraak op originaliteit, maar geeft op duidelijke wijze een overzicht van personen, feiten en stelsels in de omlijsting, zooals die sinds jaren vaststaat. Het voordeel is, dat het door den schr. op eenvoudige wijze wordt weergegeven en dat alle geleerd vertoon ontbreekt. Een tweede voordeel is, dat hij meer aandacht besteedt aan het patristische tijdvak, dan gewoonlijk in dergelijke handleidingen gebeurt, waardoor ook de theoloog interesse krijgt aan deze geschiedenis der filosofie.
Hier zou met name te noemen zijn de behandeling van Augustinus. Ale eerste inleiding in het onderwerp is het werk van dr. Hoekstra aanbevelenswaardig.
Op weg naar wijsgeerig denken, door J. Langeveld, Haarlem, de Erven F. Bohn N.V.
In de bekende Volksuniversiteitsbibliotheek verscheen dit deel als een inleiding tot de wijsbegeerte. Terecht wordt door den schr. opgemerkt, dat „inleiden” meer veronderstelt, dan de inleider zelf geven kan. Wat filosofie is, ervaart men slechts door te filosofeeren. Ondertusschen aarzelen we niet dit boekje als een geslaagd voorbeeld van een inleiding te beschouwen. Zoo is met name de opgave van literatuur zeer leerrijk. Hoewel het eigen standpunt van den schrijver op den achtergrond blijft, is het wel duidelijk, dat de waardefilosofie in hem een voorstander vindt. Het is verblijdend, dat nu ook in de eigen taal een geschikte inleiding in de wijsbegeerte (naast andere) verschenen is — geschikt omdat een eigen stelsel niet wordt opgedrongen; geschikt ook, omdat plaats is opengelaten voor religie en Christendom.