Naar inhoud springen

Pagina:Eene reis om de wereld (Hellema).djvu/182

Uit Wikisource
Deze pagina is gevalideerd

170

belast worden. Natuurlijk zijn er een paar tolken en schrijvers tegenwoordig, wat alles groote drukte geeft. Ik zag hier een groot aantal zware oogziekten en vele, voor het genezende personeel duistere zenuwziekten. Bij de verpleging worden de zeden en gewoonten der Japanneezen getrouw in het oog gehouden. Op deze wijze kan langzamerhand de Europeesche behandelingswijze van zieken in Japan ingang vinden en de even belachelijke als verkeerde Japansche behandelingswijze verdringen.

Het Lock Hospital (geheim- of gesloten ziekenhuis) bevindt zich noordwaarts van de stad, nabij Kanagawa, tusschen den spoorweg en de baai, en is bestemd ter behandeling en visiteering van publieke vrouwen; het werd in Augustus 1868 voltooid, zijnde dit op aansporing van het Engelsche gouvernement, dat te recht in de behandeling der zieke prostituées en in de inspectie der bordeelen, de krachtigste middelen zag ter beteugeling der syphilis, die in vroegere jaren van de aanwezige oorlogsschepen de vitale kracht zoo aanmerkelijk verzwakte. Het is geheel ingericht op Japansche wijze en wordt beheerd en bestuurd door Japanneezen, onder oppertoezicht van een Engelsch geneesheer, zijnde thans een gepensionneerd dirigeerend officier van gezondheid der Eng. Marine. Twee Japansche geneeskundigen zijn dezen geneesheer bij het onderzoek en de behandeling behulpzaam. De verpleging kwam mij voor zeer goed te zijn; de patienten hadden een gezond voorkomen en was er alles zeer zindelijk. Het onderzoek heeft plaats op eene decente, regelmatige en volledige wijze, waartoe lokaliteit en hulpmiddelen alleszins voldoende zijn.

De wijk, waarin dit voor de bevolking van Yokohama weldadig werkende hospitaal is gelegen, wordt Yoshiwarra genoemd, en is door grachten omringd, waarvan de toegang onder contrôle der politie staat.

 

In alle Japansche producten wordt te Yokohama handel gedreven, doch inzonderheid in curio's (lakwerken, snuisterijen), in zijde en in thee. Het flaneeren in de Japansche straten, gezeten in een djinrikisjah, gedurig uit- en instappende om een kijkje te nemen in de meest opvallende van het oneindig aantal winkels en winkeltjes, is voor eene enkele maal niet onaangenaam. — In het Europeesche gedeelte van de benedenstad, alwaar tevens de logementen gevonden worden, vindt men enkele verkoophuizen van Japansche artikelen, door Europeanen gehouden; in deze winkels vindt men alle Japansche zaken bijeen, terwijl in de genoemde Japansche winkels gewoonlijk één artikel verkocht wordt.

Nabij de landingsplaats de stad ingaande, werd ons reukorgaan geprikkeld door een sterken theegeur; eene der nabijzijnde schuren binnentredende, zag ik hier in een honderdtal vijzelvormige steenen ovens de thee roosteren,